понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

ТРАГЕДИЈА ВО ЧЕШКА- луѓе панично скокаат од 13-кат за да се спасат од пожарот, оваа глетка не е за тие со слабо срце (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО ЧЕШКА- луѓе панично скокаат од 13-кат за да се спасат од пожарот, оваа глетка не е за тие со слабо срце (ВИДЕО)

Пожар во 13-катна станбена зграда во чешкиот град Бохумин однесе 11 животи, меѓу кои и на три деца.

Пет лица загинале откако скоканале од прозорците на високите катови на зградата. Најмалку 10 лица се повредени. Пожарот започнал од стан на 11-ти кат од зградата.

Според информациите на чешкиот министер за внатрешни работи Јан Хамшек, пожарникар се здобил со сериозна повреда.

Бохумин се наоѓа во источниот дел на Чешка во близина на границата со Полска.