петок, 11. јуни 2021. Вести денес: 138
home Вести

Трагедија во Америка: Мечка уби жена додека шетала, животното успиено по нападот

Трагедија во Америка: Мечка уби жена додека шетала, животното успиено по нападот

Една мечка и две едногодишни младенчиња беа убиени од еутаназија, пренесува АП.

Жена од градот Дуранго отишла на прошетка во петокот во придружба на две кучиња, вели нејзиниот партнер.

Тој се вратил дома околу 20.30 часот, а кучињата биле надвор, сепак, таа не била таму.

Човекот тргнал во потрага и ја пронашол еден час подоцна, а потоа се јавил во службата 911, додаваат од планинската служба Колорадо.

Кучињата од американската агенција за зачувување на природата пронашле женка стара околу десет години со две младенчиња во близина.

По евтаназијата, мечките биле пренесени во лабораторијата за планински услуги во Форт Колинс за обдукција, а ДНК доказите земени од мечката и од местото на настанот ќе бидат тестирани во лабораторијата во Ларами, Вајоминг.

– Нападите на мечките се исклучително ретки. Ова е трагичен настан и тажен потсетник дека мечките се диви животни и се потенцијално опасни. Од безбедносни причини мечките биле отстранети заради јавна безбедност – изјави Кори Чик, менаџер на планинската служба.

Последниот фатален напад со мечка во Колорадо се случи во август 2009 година, исто така на југоистокот на државата.

Тогаш жената (74) била убиена од машка мечка тешка 174 килограми.

Истрагата утврди дека убиената жена незаконски ги хранела мечките низ оградата во нејзиниот двор.

ЕУРО 2020

Македонија