петок, 29. септември 2023. Вести денес: 100
home Вести

ТРАГЕДИЈА: Се урна авион со повеќе од 100 патници на аеродром, има жртви

ТРАГЕДИЈА: Се урна авион со повеќе од 100 патници на аеродром, има жртви

Авион со 107 патници се сруши брзо откако полета од аеродромот во Хавана, Куба.

Kубанската државна телевизија објави дека Боинг 737 се сруши брзо по полетувањето од аеродромот Хозе Марти во Хавана.

На фотографиите објавени на социјалните мрежи се гледа облак од црн чад во близина на аеродромот.

Си-ен-ен пренесе дека има жртви.

Спасувачки екипи и пожарникари се на лице место на несреќата.