среда, 2. декември 2020. Вести денес: 214
home Вести

ТРАГЕДИЈА: Се сруши патнички авион, има и загинати (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА: Се сруши патнички авион, има и загинати (ВИДЕО)
FOTO: TWITTER/ELIEZAIREUSHIN / RAS SRBIJA

При пад на патнички авион во Конго загинаа 18 лица и членовите на екипажот, соопштија екипите за спасување.

-Авионот во сопственост на локалната компанија „Бизи Би“, се срушил при полетување на патот за градот Бени, се наведува во соопшетението од властите на провинцијата Северен Киву.

Авионот се срушил во населената населба во градот Гоми.

Од компанијата „Бизи Би“ соопштија дека во авионот имало 16 патници и да члена на екипажот.

Во октомври исто така се случи друга авионска несреќа во која загинаа осум патници.

Како што пишуваат дел од светските медиуми, авионските несреќи во Конго се релативно чести поради ниските безбедносни стандарди и лошото одржување на авионите.

Инаку, на сите комерцијални авиокомпании од Конго, вклучувајќи ја и „Бизи Би“, им е забрането на летаат во Европската унија.

Коронавирус