недела, 5. јули 2020. Вести денес: 0
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Трагедија на Монт Еверест: Тројца планинари загинаа поради исцрпеност (ВИДЕО)

Трагедија на Монт Еверест: Тројца планинари загинаа поради исцрпеност (ВИДЕО)

Тројца планинари загинаа завчера на врвот Монт Еверест, а во текот само на оваа недела седуммина ги загубија животите, што е повеќе од бројот на загинати во текот на целата мината година.

Тројца планинари завчера загинаа од исцрпеност при спуштање од врвот Монт Еверест. Освен тоа, во последните денови е забележан вистински метеж на врвот и покрај молбите на локалните организации да се ограничи бројот на издадени дозволи. Непал издаде 381 дозволи за пролетната сезона за искачување на највисокиот врв на светот, а секоја од дозволите чини 10.000 долари.

Двајца планинари од Индија, Калпан Дас (57) и Нихал Багван (27) загинаа при спуштањето од Монт Еверест. Според локалните организатори, овие планинари заглавиле на врвот цели 12 часа поради метежот на врвот и не можеле да почнат со спуштањето.

65- годишен планинар од Австрија, пак, починал на северната, тибетанска страна на планината. Сите тие биле исцрпени поради чекањето да се расчисти метежот за да можат да се симнат.

Парламентарни избори 2020