вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 111
home Вести

Торнадо предизвика сериозна материјална штета во Канада

Торнадо предизвика сериозна материјална штета во Канада

Торнадо предизвика сериозна материјална штета во канадскиот главен град Отава, јавија локалните медиуми.

Триесет лица се повредени, од кои пет се во потешка здравствена состојба.

Десетици куќи и станбени објекти претрпеа штета, автомобили се уништени, а над 130.000 луѓе останаа без електрична енергија.

Торнадото беснееше во Отава вчера, доцна попладне.

Брзината на ветерот достигна околу 200 километри на час.

(Миа)

Коронавирус