сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 48
home Вести

Топлотниот бран во Шпанија усмрти две лица

Топлотниот бран во Шпанија усмрти две лица

Два смртни случаи се регистрирани неделава поради високите температури што ја зафатија Шпанија.

Првата жртва од топлотниот бран е работник од Нигерија, кој починал во вторникот додека работел на изрградба на пат во близина на градот Мурсија, додека втората жртва е 78-годишен пензионер, на кого му се слошило додека работел во градината. Тој почина во болница. Се претпоставува дека двајцата починале од топлотен удар.

Според метеоролозите денеска ќе биде најтоплиот ден оваа лето во Шпанија со температура од 40 степени во Мадрид, 42 во Севиља и Андалузија, 43 во Ксерес и 44 степени во Бадахос и Естремадура.

МИА

Коронавирус