петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 108
home Вести

Тони Блер за советување добива 12 милиони долари

Тони Блер за советување добива 12 милиони долари

Поранешниот британски премиер Тони Блер ја советува владата на Саудиска Арабија за договор вреден 11,8 милиони долари, објави „Сандеј телеграф“.

Претходно оваа година беше постигнат договор меѓу Саудиска Арабија и неговиот „Институт за глобални промени”, со цел поддршка на програмата за модернизација, предложена од принцот Мохамед бин Салман.

Тоа е прв голем договор на Институтот на Блер, кој беше основан во 2016 година, а договорот е означен како „непрофитен”.

Институтот добил 10 милиони долари во јануари за работата која ја извршува персоналот од Институтот на Блискиот Исток.

МИА

Коронавирус