петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Томас Најдс именуван за нов американски амбасадор во Израел

Томас Најдс именуван за нов американски амбасадор во Израел

Американскиот претседател Џо Бајден го назначи Томас Најдс за нов американски амбасадор во Израел, два дена по стапувањето на должноста на новата влада во оваа земја.

Најдс е искусен демократ, кој беше висок функционер на Стејт департментот во времето на претседателот Барак Обама и е познат по борбите против обидите за намалување на американските средства за Палестинците.

Назначувањето на Најдс за нов американски амбасадор во Израел допрва треба да биде одобрено од Сенатот.

Коронавирус