четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 190
home Вести

Тлото во Европа не престанува да се тресе: Силен земјотрес утрово ја погоди Австрија

Тлото во Европа не престанува да се тресе: Силен земјотрес утрово ја погоди Австрија

Тлото во Европа не престанува да се тресе, откако утрово земјотрес имаше во Албанија, а беше почувствуван и во Македонија, утрово нов земјотрес ги разбуди жителите на Австрија.

Станува збор за земјотрес од 4,5 степени според Рихтеровата скала кој се почувствувал утрово во 8:30 часот.

Земјотресот е регистриран на подрачјето на Корушка, на длабочина од осум километри.

Можни се мали оштетувања на некои згради, но засега нема информации за штетите.

Инаку овој период тлото се уште не престанува да се тресе и во Хрватска.

Коронавирус