понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 133
home Вести

Тлото не престанува да се тресе: Нов силен земјотрес во Тајван

При вчерашниот земјотрес што го погоди тајванскиот град Хуалиен загинаа шест лица, 225 се повредени, а над сто лица се водат како исчезнати.
Тлото не престанува да се тресе: Нов силен земјотрес во Тајван

Нов силен земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала го погоди Тајван, само еден ден откако островот беше погоден од земјотрес од 6,4 степени, при што загинаа шест луѓе.

Се уште нема информации за нови жртви и причинета материјална штета.

При вчерашниот земјотрес што го погоди тајванскиот град Хуалиен загинаа шест лица, 225 се повредени, а над сто лица се водат како исчезнати.

Хуалиен, град од 100.000 жители, се наоѓа на 180 километри од главниот град на Тајван, Тајпеј. Поради земјотресот 40.000 домаќинствата останаа без вода, а 1.900 се без електрична енергија.

Коронавирус