понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 31
home Вести

Тинејџерите ослободени од сомнежите за убиството на новинарката во Северна Ирска

Тинејџерите ослободени од сомнежите за убиството на новинарката во Северна Ирска

Двајцата тинејџери, кои беа уапсени во врска со убиството на новинарката Лајра Меки за време на немирите во Лондондери, синоќа се пуштени од притвор и против нив не е поднесено обвинение.

Ослободените тинејџери се на возраст од 18 и 19 години.

Меки (29) беше наградувана новинарка, која пишувала за исчезнувањето на млади луѓе за време на повеќедецениското насилство во Северна Ирска.

Таа беше убиена за време на немирите во четвртокот, откако млади северноирски националисти се судрија со полицијата.

Коронавирус