недела, 29. јануари 2023. Вести денес: 65
home Вести

Тихановска ги повика Белорусите да ја поддржат петицијата за повторно пребројување на гласовите од изборите

Тихановска ги повика Белорусите да ја поддржат петицијата за повторно пребројување на гласовите од изборите

Светлана Тихановска, белоруската опозиционерка и главен ривал на претседателот Александар Лукашенко, ги повика нејзините приврзаници да потпишат он-лајн петиција, со барање за пребројување на гласовите од минатонеделните претседателски избори, на кои верува дека победила.

Во видеото објавено на Јутјуб, Тиhановска, која е во Литванија, ги повика приврзаниците да поддржат и официјална истрага за тврдењата дека изборите биле лажирани.

Таа повика на прекин на насилството на протестите, кои ескалираа откако Централната изборна комисија објави дека Александар Лукашенко е реизбран за претседател и им порача на градоначалниците на белоруските градови да организираат мирни протести овој викенд.