сабота, 15. јануари 2022. Вести денес: 25
home Вести

Тие се и повеќе од светски прваци: ФИФА ги покани момчињата од Тајланд на финалето на Мундијалот

Тие се и повеќе од светски прваци: ФИФА ги покани момчињата од Тајланд на финалето на Мундијалот

Моментално најпознатиот младински фудбалски тим на светот, дечињата кои се заробени во пештера во Тајланд, повикани се на финалето од Светското првенство во фудбал.

ФИФА упати повик до дечињата кои имаат меѓу 11 и 16 години и нивниот тренер, да дојдат на финалето на Светското првенство.

Тие најверојатно натпреварот од изолација, изјави секретарот на Министерството за јавно здравје доктор Џесад Чокедамронгсок на прес конференција за новинарите.

Инаку, во третиот ден од операцијата за спасување, извлечени се сите деца и тренерот.

Коронавирус