четврток, 13. август 2020. Вести денес: 0
home Вести

Тешка сообраќајка во Германија, во болница македонски камионџија (ФОТО)

Тешка сообраќајка во Германија, во болница македонски камионџија (ФОТО)

Четириесетгодишен возач од Македонија добил сериозни повреди и завршил во болница во германскиот град Нордхаузен по тешка сообраќајна несреќа со својот камион вчера попладне на автопатот А38 меѓу Херинген и Берга во правец кон Лајпциг, пишува порталот Република.

Камионот со кочански регистарски таблички, натоварен со буриња со течен лепак, излетал од коловозот, се првртел настрана и се запалил, а лепакот се разлеал по коловозот. Огнот ја зафатил и сувата трева покрај автопатот, а во неговото гасење заедно со запалениот камион учествувале противпожарни возила и два хеликоптера. Облакот од чад бил видлив километри подалеку од местото на несреќата.

Проценките на властите се дека за санирање на автопатската делница ќе бидат потребни неколку дена, а штетата е голема и дополнително ќе се утврдува.

Коронавирус