петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 70
home Вести

Тереза ​​Меј: Велика Британија ќе остане ладнокрвна во преговорите за Брегзит

Тереза ​​Меј: Велика Британија ќе остане ладнокрвна во преговорите за Брегзит

Британската премиерка Тереза ​​Мај изјави дека Велика Британија ќе остане ладнокрвна и покрај ќор-сокакот во кој западнаа преговорите со ЕУ за Брегзит.

Француски и германски официјални лица навестија дека следниот чекор во разговорите треба да дојде од Лондон, пренесува БТА.

Во петокот, Мај побара нови предлози и почит од лидерите на ЕУ. По австрискиот самит, таа рече дека разговорите за Брегзит се во ќор-сокак.

– Сега е момент да се направи она што е правилно за Велика Британија, вели Меј, покажувајќи дека не се откажала од својата позиција.

– Сега е време за разум. Сега е време да ја зачуваме ладнокрвноста, ја наведува весникот „Сандеј експрес“ изјавата на премиерката.

Весникот соопштува дека нејзините советници почнале вонредна планирање на предвремени избори во ноември со цел да помогнат во спасувањето на преговорите за Брегзит и нејзината функција.

Меј доби аплауз во партијата и во печатот за тоа дека се е спротивставила пред ЕУ пред годишната конференција на Конзервативната партија, која почнува на крајот на месецот.

Првичните реакции од другата страна на Ла Манш укажуваат дека Франција и Германија, исто така не отстапуваат од своите позиции.

Лидерите на ЕУ и Меј тврдат велат дека сакаат во октомври да биде постигнат договор за Брегзит, кој во ноември би бил финализиран.

Коронавирус