вторник, 28. март 2023. Вести денес: 117
home Вести

Тереза Меј: Трамп ме советуваше да ја тужам ЕУ

Тереза Меј: Трамп ме советуваше да ја тужам ЕУ

Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп ја советувал да ја тужи Европската унија во рамките на стратегијата за Брегзит.

– Тој ми рече дека треба да ја тужам ЕУ, а не да преговарам, изјави Меј за Би-Би-Си.

Трамп во петокот на заедничката прес-конференција со Меј рече дека на британската премиерка и дал предлог, не прецизирајќи каков, кој таа го оценила како премногу брутален.

loading...