сабота, 31. октомври 2020. Вести денес: 0
home Вести

Тепачки во супермаркетите во Германија за тоалетна хартија

Тепачки во супермаркетите во Германија за тоалетна хартија

Жестока кавга избила во супермаркет во северниот германски град Бремен откако клиентка одбила да прифати дека и е дозволено да купи само пакет тоалетна хартија, јави локалната полиција, цитирана од ДПА.

Жената почнала да се кара со продавачката заради ограничувањето што е воведено заради епидемијата од коронавирусот, а потоа и ја удрила, пренесува агенцијата.

Пријателот на клиентката неколку пати го удрил колегата на продавачката. На жената и е забрането веќе да влегува во супермаркетот, а нејизниот пријател е осомничен дека учестувал во напад.

Во југозападниот град Манхајм , вчера, исто така, еден маж одбил да го прифати ограничувањето за количеството на купена тоалетна хартија, што може да се купи во еден супермаркет, соопшти полицијата. Тој се обидел да купи неколку пакети повеќе од дозволеното, а кога двајца продавачи се обиделе да го спречат, тој ги бутнал и се обидел да ги удри. Друг купувач се вклучил во турканицата и со колено го удрил во главата еден од продавачите.

Кога полицијата пристигнала на местото на инцидентот, првиот купувач лежел на земјата натепан и бил префрлен во болница. Удрениот продавач побарал лекарска помош.

Во друг инцидент повторно поврзан со коронавирусот,  60 шишенца средство за дезинфекција биле украдени од детска болница во Бремен, јави полицијата.

Во југоисточниот град Нирнберг, пак, од магацин во училиште биле украдени над 600 ролни тоалетна хартија и 20 литри течен сапун, во вредност од 250 евра, јавува локалната полиција.

Коронавирус