сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 131
home Вести

Темер: Договорена интервенција кај границата со Венецуела

Темер: Договорена интервенција кај границата со Венецуела

Бразилскиот претседател, Мишел Темер изјави дека постигнал договор со гувернерот на државата Рораима, Суели Кампос, за федерална „интервенција” во бразилскиот регион што граничи со Венецуела.

Темер синоќа соопшти дека тој и гувернерот дошле до заклучок дека мирна интервенција ќе биде најдобриот начин за смирување на ситуацијата во Рораима, каде голем број мигранти од Венецуела влегоа во изминатите месеци.

Засега не е познато што подразбира таа интервенцијата. (МИА)

Коронавирус