среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 45
home Вести

„Телеграф“: Еден од Русите осомничени во случајот Скрипал е разузнавачки офицер

„Телеграф“: Еден од Русите осомничени во случајот Скрипал е разузнавачки офицер
epa06998336 An undated handout photo made available by the British London Metropolitan Police (MPS) showing both suspects, Alexander Petrov (R) and Ruslan Boshirov (L), at Salisbury train station at 16:11hrs (BST) on 03 March 2018. The MPS reported on 05 September 2018 that they have charged two suspects ? both Russian nationals, Alexander Petrov and Ruslan Boshirov, - in relation to the attack on Sergei Skripal and his daughter Yulia who were found unconscious on a bench in Salisbury city centre southern England, on 04 March 2018, after being poisoned by a Novichok nerve agent. The MPS state that, 'We now have sufficient evidence to bring charges in relation to the attack on Sergei and Yulia Skripal in Salisbury and domestic and European arrest warrants have been issued for the two suspects. We are also seeking to circulate Interpol Red Notices.' EPA-EFE/LONDON METROPOLITAN POLICE / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Британскиот весник „Дејли Телеграф“ тврди дека еден од двајцата Руси обвинети за труењето на пребеганиот руски агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Велика пританија е агент на руската воена разузнавачка служба ГРУ.

Според весникот, човекот што допатувал во Велика Британија два дена пред труењето на Скрипал користејќи го името Руслан Боширов, всушност е Анатолиј Чепига, полковник на ГРУ.

Британското обвинителство ги посочи двајцата Руси кои допатувале во градот Солсбери во март под имињата Руслан Боширов и Александар Петров, како лицата кои донеле нервен отров новичок и го употребиле во обид да ги убијат таткото и ќерката Скрипал.

Двајцата осомничени во изјава за руска телевизија ги негираа тврдењата дека се тајни агенти и тврдеа дека нивното патување во Велика Британија било од туристички карактер.

По објавувањето на веста на „Телеграф“, британскиот министер за одбрана Гевин Вилијамсон на Твитер напиша дека е откриен вистинскиот идентитет на едниот од Русите и дека се работи за руски офицер.

Коронавирус