сабота, 14. декември 2019. Вести денес: 0
home Вести

Телефонски разговор на Ердоган со Гутереш за акциите на Израел во Газа

Телефонски разговор на Ердоган со Гутереш за акциите на Израел во Газа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа телефонски разговараше со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш.

Во разговорот, двајцата ја истакнаа потребата од построги мерки од страна на меѓународната заедница во врска со акциите на Израел во Газа.

Израелските сили во понеделникот убија 60 Палестинци и повредија околу 2.500 лица при протестите на границата помеѓу Израел и Појасот Газа. Истиот ден беше отворена американска амбасада во Ерусалим.(МИА)