сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 28
home Вести

Тексас: Законот Обамакер на Барак Обама е неуставен

Тексас: Законот Обамакер на Барак Обама е неуставен

Суд во Тексас донесе одлука дека клучен дел од Законот за здравствено осигурување, познат како Обамакер, е неуставен.

Судијата Рид О’Конор рече дека Законот кој Конгресот го усвои во 2017 година, избришал даночни казни кои поединци ги плаќале во случај да немаат здравствено осигурување.

-Поради тоа, Обамакер е неуставен во целина, бидејќи тој елемент бил „клучен“, нагласи судијата.

Обамакер беше донесен во мандат на поранешниот претседател на САД, Барак Обама.