петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

Тедрос: Преку програмата Ковакс за една недела испорачани 20 милиони дози вакцини

Тедрос: Преку програмата Ковакс за една недела испорачани 20 милиони дози вакцини

Во првата недела од дистрибуцијата на вакцините против коронавирусот  преку меѓународната програма Ковакс во 20 сиромашни земји низ светот се испорачани 20 милиони дози вакцини, соопшти генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Адана Гебрејесус.

-Ковакс испорача вкупно 20 милиони дози на вакцина во 20 земји, рече Тедрос на прес-конференција.

Следната недела, преку програмата ќе се испорачаат уште 14,4 милиони дози на вакцини во уште 31 земја, додаде директорот на СЗО, со што вкупниот број на земји во кои ќе се достават вакцини преку овој систем ќе се зголеми на 51, додаваат британските медиуми.

Коронавирус