среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 100
home Вести

Татковинска унија победи на парламетарните избори во Литванија

Татковинска унија победи на парламетарните избори во Литванија

Главната литванска опозициска партија на десниот центар Татковинска унија соопшти дека победи на парламентарните избори и оти ќе формира влада со две помали либерални партии.

Според прелиминарните резултати од вчерашниот втро круг на парламентарните избори, Татковинска унија освои 49 мандати.

Татковинска унија доби 73 места од вкупно 141 пратенички мандати заедно со Либералното движење и Партијата на слободата.

Партијата на земјоделците и зелените, предводена од актуелната владејачка коалиција освои 32 пратенички места, а лидерот Рамунас Карбаускис призна пораз.

Коронавирус