вторник, 28. март 2023. Вести денес: 116
home Вести

Таткото на Меланија Трамп дојде во Словенија поради тужба за клевета и повреда на честа

Таткото на Меланија Трамп дојде во Словенија поради тужба за клевета и повреда на честа

Прв пат откако неодамна стана американски државјанин, таткото на американската прва дама, Меланија Трамп, Виктор Кнавс, допатува во Словенија поради приватна тужба за клевета и повреда на честа, која пред повеќе од две години поднесе против новинарот Бојан Пожар.

Кнавс вчера даде исказ во окружниот суд во Љубљана, каде се појави во придружба на адвокатката и одби да даде изјава на новинарите кои го обиколија кога излегуваше од судот и им порача дека се понападни од американските колеги.

За време на излегувањето од судот, Кнавс им дофрлил на новинарите: „Бај, бај“.

Неговата адвокатка, Наташа Пирц Мусар, која во Словенија ги застапува правните интереси на Меланија Трамп, изјавила дека новинарот Пожар е тужен бидејќи во неговите независни публикации и таблоиди своевремено наведувал дека Кнавс во младоста бил во затвор, што е неточно о се смета за клевета.

Како што се наведува, се работи за наводи дека Кнавс во младоста, кога се занимавал со продажба на авто-делови, бил осомничен за затајување данок, односно со трговија на црно и дека затоа бил осуден на затворска казна.

loading...