недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Татко на четири деца уапсен поради сомневање дека е дел од најголемата педофилска мрежа во светот (ФОТО)

Татко на четири деца уапсен поради сомневање дека е дел од најголемата педофилска мрежа во светот (ФОТО)

Александар Г. (49) од Германија, беше уапсен под сомнение дека бил дел од криминална група што ширела педофилска содржина на „мрачниот мреж“ и формирала најголема педофилска мрежа во светот.

Според германските медиуми, Александар е татко на четири деца и програмер, кој бил еден од трите главни оператори на darknet платформата „Boystown“, која имала околу 400.000 корисници. Осомничениот живеел во предградијата на Минхен, а неговите соседи велат дека тој бил „прекрасен татко и многу пријатен и љубезен човек“. Соседите велат дека тој им помагал на сите што имале проблеми со компјутерот, бидејќи тој е врвен ИТ-експерт.

Пред околу десет години, тој се пресели со својата поранешна сопруга и четворицата синови во куќа во предградие на истокот на Минхен. Според РТЛ, неговата сопруга и тој подоцна се развеле, но останале да живеат во иста куќа. Александар останал да живее на приземјето, а неговата сопруга живеела со децата и новиот партнер на првиот кат од куќата.

– Тие се многу пријатни луѓе, момците се прекрасни. Помладите имаат 11 и 14 години и тие се биолошки деца на Александар, додека другите двајца синови кои имаат 20 и 25 години се нејзини деца од првиот брак – тврдат соседите.

Тие знаат дека тој работел за ИТ компанија и дека поправал компјутери, вклучително и многу од околината. Сепак, никој не знаел што прави Александар во неговите четири sида, до сега.

Полицијата упадна во куќата на Александар кон средината на април, кога тој беше уапсен. За него се верува дека е еден од водачите на криминална организација што објавувала педофилска содржина на темната мрежа. Порталот Бојстаун, каде беа пронајдени ужасни снимки со злоупотреба на деца, имаше повеќе од 400.000 корисници.

Покрај Александар, уапсен е и 40-годишен маж од Падерборн и Кристијан Манфред К. (58) од северот на Германија, кој последните години живее во Парагвај. Тие се сомничат дека биле администратори на порталот, а приведен е уште еден човек од Хамбург (64), за кого се вели дека е најчестиот посетител на „Бојстаун“.

Полицијата верува дека порталот е основан во јуни 2019 година и дека може да се пристапи само преку darknet. Корисниците ширум светот ја разменуваа содржината на сексуална злоупотреба на момчиња таму.

Според информациите, повеќето од снимките за злоупотреба покажуваат момчиња од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и најтешките случаи на злоупотреба на мали деца. Платформата се состоеше од форум кој беше поделен на различни области каде што може да се чуваат и пребаруваат извештаи за злоупотреба.

Покрај тоа, имаше две области за разговор каде што членовите можеа да комуницираат и да разменуваат материјал. Според истражителите, 64-годишниот Хамбург, кога се наведува дека бил особено активен, споделил околу 3.500 слики или видеа на платформата.