понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 5
home Вести

Танкерот Стена Имперо би можел да биде ослободен во текот на денов

Танкерот Стена Имперо би можел да биде ослободен во текот на денов

Ерик Ханел, директор на шведската компанија Стена Булк, која е сопственик на Стена Имперо, танкерот кој пловеше под британско знаме и беше запленет од Техеран на 19 јули, денеска изјави дека е информиран оти танкерот би можел да биде ослободен подоцна во текот на денов.

– Утрово добивме информации дека за неколку часа изгледа ќе го ослободат бродот Стена Имперо, рече Ханел за шведската телевизија.

– Сфаќаме дека е донесена политичка одлука бродот да биде ослободен, додаде тој.

Танкерот беше запленет две недели откако Британија заплени ирански танкер кај Гибралтар, кој подоцна беше ослободен.

Локални избори 2021