среда, 8. декември 2021. Вести денес: 117
home Вести

Талибанците се надеваат на напредок во разговорите со САД со новиот специјален претставник Том Вест

Талибанците се надеваат на напредок во разговорите со САД со новиот специјален претставник Том Вест

Новата талибанска влада денеска соопшти дека се надева дека ќе постигне напредок во разговорите со новиот американски специјален пратеник за Авганистан, Том Вест.

Британските медиуми денеска пренесуваат дека заминувањето на досегашниот главен американски пратеник за Авганистан, Залмај Калилзад, беше објавено вчера, на помалку од два месеци откако американските војници се повлекоа од САД и талибанците за речиси 24 часа ја презедоа земјата.

„Оптимисти сме за напредокот во односите со новиот пратеник Том Вест, а целосното спроведување на договорот во Доха ќе ги нормализира односите меѓу двете влади“, напиша на Твитер портпаролот на Министерството за надворешни работи, Абдул Кахар Балки.  (МИА)

Коронавирус