сабота, 20. април 2019. Вести денес: 0
home Вести

Талибанците подготвени за мировни разговори со САД

Талибанците подготвени за мировни разговори со САД
epa06996479 (FILE) - Alleged Taliban militant poses for a photo with Afghan Army soldiers as a group of Taliban visit people as a goodwill gesture amid a three-day ceasefire on second day of Eid al-Fitr, in Kabul, Afghanistan, 16 June 2018 (reissued 04 September 2018). The Taliban announced on 04 September that Jalaluddin Haqqani, leader and founder of the Haqqani network, which is linked to the Taliban and accused by the Afghan government of carrying out some of the bloodiest terror attacks in the country, has died. The Haqqani Network was established in the 1980s by Jalaluddin, who served as a minister in the Taliban regime in Afghanistan, between 1996-2001. EPA-EFE/HEDAYATULLAH AMID

Талибанското исламистичко движење во Авганистан најави дека ќе испрати делегација во САД на разговори за прекин на огнот и размена на заробеници.

САД војуваат со талибанците од 2001 година, по терористичките напади во Њујорк и Вашингтон. Коалицијата предводена од САД го освои Авганистан набргу по нападите и ги порази талибанците, кои сепак продолжија со герилска војна и се уште контролираат големи делови од земјата.

Според најавите, талибанците би испратиле делегација од три до четири претставници во САД, чија задача ќе биде да видат дали Американците имаат искрени намери да се стави крај на долгогодишната војна.

Талибанците одбиваат да водат преговори со авганистанската Влада и инсистираат на контакти директно со САД.