сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 5
home Вести

Талибанците отфрлаат соработка со САД во сузбивање екстремисти од ИД

Талибанците отфрлаат соработка со САД во сузбивање екстремисти од ИД

Талибанците денеска отфрлија можност за соработка со САД во сузбивањето на екстремистичките групи во Авганистан, изразувајќи таков став пред првите директни разговори меѓу двете страни откако Американците се повлекоа од таа земја.

Високи претставници на талибанците и американски претставници треба да се состанат денеска и утре во Доха, главниот град на Катар.

Официјални лица од двете страни рекоа дека прашањата за кои се разговара ќе вклучуваат спречување на екстремистичките групи и евакуација на странски државјани и Авганистанци од земјата.

Талибанците посочија дека ќе бидат флексибилни во однос на евакуацијата.

Портпаролот на талибанците Сухаил Шахин за американски медиуми изјави дека нема да има соработка со Вашингтон во борбата против се поактивниот огранок на ИД во Авганистан. ИД ја презеде одговорноста за голем број напади, вклучувајќи го и нападот врз џамија во петокот во кој загинаа 46 шиити, а десетици беа повредени.

„Можеме сами да се бориме против ДАЕШ“, рече Шахин, користејќи ја арапската кратенка за ИД.

Коронавирус