среда, 5. август 2020. Вести денес: 132
home Вести

Тајванската полиција рани маж кој подметнал експлозив пред опозициската партија Куоминтанг

Тајванската полиција рани маж кој подметнал експлозив пред опозициската партија Куоминтанг

Тајванската полиција ранила маж за кого има сомнение дека подметнал експлозивна направа пред канцелариите за кампања на главната опозициска партија Куоминтанг.

Пред влезот во канцелариите на Куоминтант во градот Таинан, најден бил уред што содржел жици, течност и прашкаста материја, се наведува во соопштението.

При упадот во неговиот стан полицијата пукала врз осомничениот маж, го ранила, по што тој бил префрлен во болница.

На 11 јануари на Тајван се оддржуваат претседателски избори, а кампањата за нив е во полн ек.

Куоминтанг, главниот политички ривал на Демократската народна партија на актуелниот претседател на тајван, фаворизира блиски врски со Кина.

Коронавирус