недела, 16. мај 2021. Вести денес: 27
Во живо

Николоски во посета на општина Карпош

home Вести

Тајфун во Јапонија, повредени 24 лица

Тајфун во Јапонија, повредени 24 лица

Најмалку 24 лица се повредени во најновото невреме што зафати делови од централна и западна Јапонија, а 150.000 куќи останаа без струја.

Тајфунот Јонгдари, кој најпрво го погоди јапонскиот остров Хоншу, предизвика силен дожд и ветер кој дува и до 180 километри на час.

Метеоролозите ги предупредија граѓаните дека може да дојде и до лизгање на земјиштето и одрони.

Тајфунот се движи кон запад, а населението е предупредено на време да се евакуира.

– Се плашиме дека луѓето нема да можат да се евакуираат поради силните ветришта или поплави кои го блокираат патот за евакуација, изјави гувернерот Хидехико Јузаки.

Тајфунот, освен обилни дождови, предизвика и феномен на топол ветер наречен „фен“ кој, пак, предизвика високи температури и до 40 степени.

Како што јавуваат јапонските медиуми, нанесени се штети на куќите, претежно на покривите. Отежнат е сообраќајот, откажани се летови на компанијата Јапан ерлајнс, додека одделни железнички линии се откажани или е сменета нивната сатница.

Од почетокот на јули во поплави во Јапонија настрадаа 224 лица, додека поради високите температури хоспитализирани се повеќе од 22.000 лица.

МИА

Коронавирус