понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 131
home Вести

СЗО: Земјите сè уште склучуваат договори што ќе го загрозат снабдувањето на Ковакс

СЗО: Земјите сè уште склучуваат договори што ќе го загрозат снабдувањето на Ковакс

Земјите кои се обидуваат да набават свои дози на вакцина потпишуваат договори со компании за лекови кои го загрозуваат снабдувањето на глобалната програма Ковакс за сиромашните и земјите со среден приход, соопшти денеска Светската здравствена организација.

„Земјите сè уште склучуваат договори што ќе го загрозат снабдувањето на Ковакс, без сомнение, рече високиот советник на СЗО, Брус Ајлвард на брифинг.

Светската здравствена организација, еден од предводниците на програмата Ковакс за обезбедување вакцини за сиромашните земји, долго време ги повикува богатите земји да обезбедат фер дистрибуција на вакцините.

” Направивме голем напредок. Но, тој напредок е кревок. Мора да ја забрзаме испораката и дистрибуцијата на вакцините против Ковид-19 и не можеме да го сториме тоа ако некои земји продолжуваат да им се обраќаат на производителите кои произведуваат вакцини на кои смета Ковакс, рече генералниот директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус.

Тој исто така ги повика земјите да се откажат од правилата за интелектуална сопственост, за да им се дозволи на другите земји побрзо да прават вакцини. (МИА)

Коронавирус