вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 27
home Вести

СЗО: Во изминатите 24 часа со коронавирусот се заразиле над 338.000 луѓе

СЗО: Во изминатите 24 часа со коронавирусот се заразиле над 338.000 луѓе

Бројот на потврдени случаи во светот во претходните 24 часа е поголем од 338.000, а вкупниот број на лица кои страдаат од Ковид-19 е 111,1 милиони, покажуваат вечерашните податоци на Светската здравствена организација (СЗО).

Бројот на починати во изминатото деноноќие се зголеми за повеќе од 7.500, надминувајќи 2,46 смртни случаи од почетокот на пандемијата.

Повеќе од половина од заразените се во Северна и Јужна Америка (169.352), 102.325 во Европа и 27.040 во Југоисточна Азија.

Коронавирус