понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 68
home Вести

СЗО: Светот не e подготвен за глобална пандемија!

СЗО: Светот не e подготвен за глобална пандемија!

Светот не е подготвен за глобална пандемија, која ако евентуално се случи, би можело за 36 часа да однесе животи на 80 милиони луѓе и да го урне глобалниот бруто домашен производ, за пет проценти, предупреди Светската здравствена организација.

Некој респираторен патоген, кој брзо се шири би можело да се закана за голем дел на светската популација и потенцијално да убие милиони луѓе, а би била загрозена популацијата на целата планета, се наведува во првиот извештај на Одборот на СЗО за контрола на глобалната подготвеност.

Локални избори 2021