петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 194
Во живо

Централен митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Штип

home Вести

СЗО: Светот е во нова и опасна фаза, вирусот брзо се шири

СЗО: Светот е во нова и опасна фаза, вирусот брзо се шири

Глобалната пандемија на новиот коронавирус се забрзува, при вчера беа регистрирани 150.000 нови случаи – најмногу во еден ден, изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус.

– Речиси половина од пријавените случаи се од американскиот континент, рече тој на виртуелен брифинг.

– Светот е во нова и опасна фаза… вирусот се уште се шири брзо, тој се уште е смртоносен и повеќето луѓе се уште се подложни на заразување, истакна Тедрос.

Коронавирус