сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 0
home Вести

СЗО со загрижувачки бројки – еве колку здравствени работници во светот починале од коронавирусот

СЗО со загрижувачки бројки – еве колку здравствени работници во светот починале од коронавирусот

Светската здравствена организација денеска соопшти дека 80.000 до 180.000 здравствени работници во светот можеби умреа од Ковид-19 до мај годинава, инсистирајќи на тоа дека тие треба да бидат приоритетно вакцинирани.

– Новиот работен документ на СЗО проценува дека меѓу 80.000 и 180.000 здравствени работници и вработени во старечките домови можеби умреле од Ковид-19 меѓу јануари 2020 и мај 2021 година, соопшти здравствената агенција на ОН. (МИА)