петок, 7. август 2020. Вести денес: 109
home Вести

СЗО со истрага во Кина да го утврди потеклото на коронавирусот

СЗО со истрага во Кина да го утврди потеклото на коронавирусот

СЗО многу скоро ќе испрати експертска мисија во Кина, чија цел ќе биде да го утврди потеклото на коронавирусот, изјави денеска Тедрос Адханом Греберејсус на брифинг во Женева.

Според него, организацијата моментално ги одредува параметрите на мисијата, пренесоа британските медиуми.

-Целта на мисијата е да се подобри разбирањето за животинскиот домаќин на Ковид-19 и да се утврди како болеста се прошири д животните на луѓето, истакна Тедрос. (МИА)

Коронавирус