вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 161
home Вести

СЗО: Сè уште не е идентификувано животното од кое потекнал коронавирусот

СЗО: Сè уште не е идентификувано животното од кое потекнал коронавирусот

Меѓународниот тим кинески експерти и експерти од Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека животното од кое потекнува коронавирусот не е пронајдено и оти нема индиции дека бил присутен во кинескиот град Вухан многу порано пред да биде откриен.

Преносот од животното е веројатен, но „сè уште не е идентификувано“, изјави на прес-конференцијата шефот на делегацијата кинески научници, Лианг Ваниан.

-Нема доволно докази за да се утврди дека Sars-Cov-2 се проширил во Вухан пред декември 2019 година, рече Лианг.

Шефот на делегацијата на СЗО, Питер Бен Ембарек, изјави дека пренесувањето на коронавирус од првото животно, а потоа и од второ животно како посредник пред да се прошири на луѓето, е „најверојатната“ хипотеза.

Сепак, тоа бара „поконкретно и насочено истражување“, рече тој.

Ембарек исто така оцени дека хипотезата оти коронавирусот „избегал“ од лабораторија е „крајно неверојатна“.

Првите случаи на коронавирус беа регистрирани во декември 2019 година во Вухан, а епидемијата потоа се прошири во целиот свет. До денес, повеќе од 2,3 милиони луѓе ширум светот починаа од Ковид-19. (МИА)

ЕУРО 2020

Македонија