петок, 5. јуни 2020. Вести денес: 13
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

СЗО: САД би можеле да станат епицентар на пандемијата

СЗО: САД би можеле да станат епицентар на пандемијата

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди на „ескалирање“ на епидемијата на новиот коронавирус во САД, кои, според проценките, би можеле да станат епицентар на пандемијата.

– Во последните 24 часа 85 отсто од новите случаи на зараза биле во Европа и во САД, од кои 40 проценти во САД, изјави претставничката на СЗО, Маргарет Харис.

Според неа, „во САД има голем пораст на бројот на инфицирани и се поголем интензитет на ширење на епидемијата“.

Коронавирус