недела, 5. декември 2021. Вести денес: 113
home Вести

СЗО прогласи пандемија на коронавирусот

СЗО прогласи пандемија на коронавирусот

Глобалното проширување на коронавирусот сега го достигна нивото на глобална пандемија, изјави шефот на СЗО, Тедрос Аданом Габриесус, јави ДПА.

До минатата недела СЗО тврдеше дека се уште не станува збор за пандемија, но по проширувањето на сите континенти, сега веќе станува збор за пандемија.

Коронавирус