сабота, 23. октомври 2021. Вести денес: 129
home Вести

СЗО преговара со Фајзер за набавка на вакцини

СЗО преговара со Фајзер за набавка на вакцини

Висок претставник на Светската здравствена организација изјави дека агенцијата преговара со компанијата Фајзер со цел нејзината вакцина да биде вклучена во програмата за рана дистрибуција на вакцините на глобално ниво.

Високиот службеник на Светската здравствена организација Брус Ејлвард изјави дека извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурл, покажал „силна посветеност“ да понуди цени соодветни за посиромашното население.

Ејлвард рече дека очекува вести од повеќе производители за приклучување кон програмата Ковакс во следните неколку недели.

Локални избори 2021