сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 68
home Вести

СЗО предупредува на 3-от бран во Африка: Доцни доставата на вакцини, вакцинирање одложено, се закануваат нови видови

СЗО предупредува на 3-от бран во Африка: Доцни доставата на вакцини, вакцинирање одложено, се закануваат нови видови

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди денеска на нов бран на инфекција со ковид-19 во Африка поради доцнење во испораката на вакцини, бавна вакцинација и нови видови.

Канцеларијата на Обединетите нации за Африка објави дека африканскиот континент мора да го достигне остатокот од светот во однос на вакцинацијата, пренесува британскиот весник „Гардијан“.

– Одложувањата во испораката на дози на вакцини од Индискиот серумски институт во Африка, доцнењата во испораката на вакцини и појавата на нови видови, значат дека ризикот од нов бран инфекции останува многу голем во Африка, се вели во соопштението.

Се додава дека новите соеви, како што се појавија во Индија и Јужна Африка, може да предизвикаат „трет бран“ на африканскиот континент.

– Трагедијата во Индија не мора да се случи овде, во Африка, но сите мора да бидеме во највисока можна готовност – рече регионалниот директор на СЗО, Мачидизо Моети.

– Иако повикуваме на еднаквост во дистрибуцијата на вакцините, Африка исто така мора сериозно да го сфати бизнисот и да го искористи она што го имаме. Ние мора да ги дадеме сите дози што ги имаме во рацете на луѓето – рече Моети.

СЗО исто така соопшти дека некои африкански земји биле примерни во давањето вакцини, но не ги именуваше.

Сепак, се додава дека досега се дадени само нешто помалку од „половина од испорачаните 37 милиони дози во Африка“.

Африка сега учествува со само еден процент од дозите на вакцини дадени на глобално ниво, соопшти СЗО, во споредба со два проценти пред неколку недели, бидејќи вакцинацијата во другите региони напредува многу побрзо.

Првите испораки на вакцини во 41 африканска земја, според шемата Ковакс, започнаа во март, но девет земји досега дадоа само четвртина од примените дози, додека 15 земји користеа помалку од половина од добиените дози.

Стапката на вакцинација во Африка е најниска во светот, бидејќи 150 дози вакцини се даваат на 1.000 луѓе на глобално ниво, додека во субсахарска Африка е осум дози на 1.000, според СЗО.

ЕУРО 2020

Македонија