четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 31
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

СЗО: Потврдени 80 случаи на мајмунски сипаници во светот, еве во кои земји се регистрирани

СЗО: Потврдени 80 случаи на мајмунски сипаници во светот, еве во кои земји се регистрирани

Светската здравствена организација потврди дека со вирусот на мајмунски сипаници, кои првично се регистрирани во Англија, досега заразени се 80 лица.

Случаите се регистрирани во вкупно 12 држави. Првиот случај е потврден во Англија на 7 мај, а во последните две недели е раширен и во останатите 12 земји.

Потврдени случаи на мајмунски сипаници има во Шпанија, Португалија, Германија, Белгија, Италија, Шведска, Канада, САД и Израел.

Мајмунските сипаници се сродни со големите сипаници, помалку се преносливи и помалку смртоносни. Главната разлика во симптомите е во тоа што мајмунските предизвикуваат отекување на лимфните јазли, а големите не.

Глодарите, вклучително и оние кои се чуваат како домашни миленици, и мајмун може да го носат вирусот и да им го пренесат на луѓето.

Коронавирус