петок, 18. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

СЗО: Поради Ковид-19 двојно би можел да се зголеми бројот на смртни случаи од маларија

СЗО: Поради Ковид-19 двојно би можел да се зголеми бројот на смртни случаи од маларија

Поради проблеми со дистрибуцијата на мрежи против комарци и на лекови предизвикани од пандемијата со новиот коронавирус, од маларија годинава би можеле да починат околу 400.000 луѓе повеќе во споредба со минатата година, соопшти Светска здравствена организација.

СЗО наведе дека бројот на починати од маларија во Зимбабве бележи раст од речиси 50 проценти во однос на 2019 година.

– Голема е веројатноста пациентите заболени од маларија да останат во своите домови наместо да одат во боница, бидејќи се плашат да не се инфицираат со Ковид-19, изјави претставничката на Здружението на лекари за човекови права во Зимбабве, Норман Матара.

СЗО по повод Светскиот ден за борба против маларијата соопшти дека бројот на починати од маларија во африканскиот субсахарски регион годинава би можел да се искачи над 770.000, што е речиси двојно во споредба со 2018 година.

Маларијата за разлика од новиот коронавирус посебно ги погодува децата. Таа е заразна болест што се добива од каснување на комарец, носител на паразитот „пласмодиум“, што е присутен во тропските краеви.

ЕУРО 2020

Македонија