понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 71
home Вести

СЗО открива кои заедници се особено ранливи на коронавирусот

СЗО открива кои заедници се особено ранливи на коронавирусот

Автохтоните заедници се особено ранливи на пандемијата заради условите за живот, вели генералниот директор на СЗО, Тедрос Адханом Гебрејесус.

Тој изјави дека заклучно со 6 јули се пријавени повеќе од 70. 000 случаи кај домородните народи на американскиот континент и повеќе од 2.000 мртви.

Автохтоните заедници  сочинуваат половина милион луѓе ширум светот.

„Не мора да чекаме за вакцината. Мораме да спасиме животи сега“, рече Тедрос на виртуелниот брифинг во седиштето на СЗО во Женева.

Ги повика луѓето да ги преземат сите неопходни здравствени мерки, со посебен акцент на барањето контакти, за да се обидат да го спречат ширењето на Ковид-19.

Во светот има над 14.6 милини заразени со коронавирусот.

Коронавирус