петок, 30. септември 2022. Вести денес: 31
home Вести

СЗО ОТКРИВА: Кога се појавиле и каде се’ ги има мутациите на коронавирусот

СЗО ОТКРИВА: Кога се појавиле и каде се’ ги има мутациите на коронавирусот

Новиот сој на коронавирус кој првпат е откриен во Велика Британија, се појавил во уште седум земји. Сега оваа мутација на Ковид-19 е регистрирана во вкупно 101 држава.

Варијантата на вирусот која беше откриена во Јужна Африка се проширила во 41 држава, а таканаречениот бразилски сој е активен во 29 држави, соопшти денеска Светската здравствена организација.

Според податоците на СЗО, британскиот сој се појавил во септември, јужноафриканскиот циркулира од август од 2020 година. Бразилската мутација, според СЗО, е активна во Бразил и Јапонија од декември.

Коронавирус