петок, 3. декември 2021. Вести денес: 0
home Вести

СЗО одобри испитување на африканските растителни лекови за Ковид-19

СЗО одобри испитување на африканските растителни лекови за Ковид-19

Светска здравствена организација денеска објави правила за испитување на африканските растителни лекови за новиот коронавирус.

– Научната потврда би била единствена основа за усвојување на сигурна и ефикасна традиционална терапија. Кој било традиционален лек, што ќе биде оценет како ефикасен набрзо би можел да се произведува, се наведува во сопштението на СЗО.

Според СЗО новите правила се насочени за помош и поттикнување на научниците во Африка да спроведат соодветни клинички испитувања.

Во светот се развиваат околу 140 потенцијални вакцини против Ковид-19, а десетина веќе се тестирани на луѓе во клиничките испитувања. Покрај тоа дадено е одобрение за три клинички истражувања во кои се користат традиционални африкански лекови.

Коронавирус