недела, 24. септември 2023. Вести денес: 26
home Вести

СЗО: Не е време за опуштање пред пандемијата

СЗО: Не е време за опуштање пред пандемијата

Претставникот на СЗО, Марија ван Керкове, оцени дека не е време за опуштање пред пандемијата, иако бројот на новозаболени лица опаѓа низ целиот свет и е најниска стапка на инциденца од средината на октомври 2020 година.

Таа додаде дека оптимизмот во врска со излезот од кризата, исто така, го намалува ширењето на нови варијанти на вирусот, како и сомнежите во ефикасноста на вакцините.

– Не смееме да се доведеме во ситуација во која повторно би имале зголемување на бројот на пациенти, предупреди Ван Керкове.

Во изминиатите 24 часа, во светот се потврдени 351.335 нови случаи на Ковид-19 и 10.957 смртни случаи. Досега, вакцинацијата почна во 85 земји, а администрирани се нешто помалку од 188 милиони дози.