среда, 7. декември 2022. Вести денес: 1
home Вести

СЗО издаде драматично предупредување за ширење на делта сојот, никој не е безбеден

СЗО издаде драматично предупредување за ширење на делта сојот, никој не е безбеден

Светската здравствена организација (СЗО) посочи дека луѓето целосно вакцинирани против коронавирус треба да продолжат да носат заштитни маски заради опасностите од делта сојот на коронавирусот, кое потекнува од Индија.

Тие го сторија тоа затоа што овој вид се шири низ целиот свет. Се тврди дека е многу заразна од другите видови на овој вирус.

– Луѓето не можат да се чувствуваат безбедно само затоа што ги примиле обете дози на вакцината. Тие сè уште треба да се заштитат. Вакцините сами по себе не можат да го запрат пренесувањето на вирусот во заедницата. Затоа е потребно постојано носење маска, престој во проветрен простор, грижа за хигиената на рацете, одржување на физичката оддалеченост и избегнување гужви. Ова е сè уште исклучително важно дури и кога сте вакцинирани – рече др. Маријангела Симао од СЗО.

СЗО издаде предупредување во време кога некои земји, вклучувајќи ги и Соединетите држави, веќе не се обврзуваат да носат заштитна маска и додека ги ублажуваат епидемиолошките мерки. Тие одлучија да го сторат тоа затоа што вакцинацијата придонесе за намалување на бројот на заразени и починати луѓе.

Како причини поради кои тие ги повикаа целосно вакцинираните да ги почитуваат епидемиолошките мерки во СЗО, тие наведоа дека голем број луѓе ширум светот не биле вакцинирани и затоа што сè почести има заразни видови на коронавирусот.

Волстрит журнал објави на 25-ти јуни дека во Израел, скоро половина од целосно вакцинираните возрасни лица биле заразени со делта сојот. Поради тоа, владата на оваа земја повторно нареди задолжително носење маска во затворен простор и воведе други епидемиолошки мерки. Треба да се напомене дека во оваа земја вакцинацијата се врши исклучиво со вакцини произведени од „Фајзер/БиоНТек“.

Според СЗО, делтата сојот е идентификувана во најмалку 92 земји низ светот. Оние кои веќе имаат здравствени проблеми и земји со мал број вакцинирани се изложени на посебен ризик. Претходно беше објавено дека овој вид е препознаен од неколку други симптоми кои се различни од симптомите на другите соеви. Сепак, експертите сметаат дека се потребни дополнителни истражувања за да се потврди ова тврдење.

Претседателот на САД, Џо Бајден изјави дека е „многу загрижен“ за делтата сојот на коронавирусот. Тој исто така ги предупреди граѓаните за оваа опасност и напомена дека оние кои не биле вакцинирани се особено загрозени, пишува „CNBC“.

Qatar 2022